Donosimo jednostavni i isprobani recept za popularne "snowball cookies" sa čokoladom i maslacem.
Maslac sobne temperature miksam sa šećerom, pa dodam jaje i Vanilin šećer.
Brašno prosijem, dodam malo soli, pa ga postupno dodajem smjesi maslaca i šećera. Na kraju dodajem fino samljevene bademe i sve dobro umiješam u kuglu i ostavim u frižideru na sat vremena, prekriveno folijom.
Pećnicu zagrijem na 180 stupnjeva i dok se grije režem kockice čokolade na polovice.
Od tijesta uzimam male komadiće, ubacujem polovice kockica čokolade i oblikujem kuglice veličine oraha. Stavljam ih na pleh obložen papirom za pečenje i pečem 12-13 minuta. Od ove mjere ispadne 40-ak kuglica finih, bademastih keksića sa čokoladnim iznenađenjem. Još dok su vrući uvaljam ih u šećer u prahu i ohlađene spremam u limene kutijice.
Torta od sira uvijek je dobra ideja, a za vruće ljetne dane, mini torta će pružiti osvježenje sa upola manje kalorija. McVities kekse izmrvimo, dodamo maslac i med koji će povezati smjesu, stavimo ju na dno kalupa i utisnemo žlicom. Slijedi žuta krema za koju izmiksamo Vivis sirni namaz, jaja, šećere i limunov sok. Izlijemo ju na kekse i stavimo u pećnicu na 180 stupnjeva dok ne postane drhtavo pudingasta. Otprilike za pola sata. Malo ju ohladimo i pripremimo za bijelu kremu. Za nju imamo smjesu od jednog manje masnog vrhnja, vanilin i običnog šećera. Torticu obogatimo nekim voćem, ovaj put smo odabrali ribizle. Bobice su lagano kiselkaste i savršeno upotpunjuju izgled i okus torte.
Kao plod zimzelenog mediteranskog stabla, mahune rogača visoko kotiraju po svojoj nutritivnoj vrijednosti. Bogate su kalijem i kalcijem i česta su pomoć kod ublažavanja bolova uzrokovanih nekim bolestima. Rogač sadrži tanine, pa djeluje analgetski, antiseptički i antibakterijski. Rogač je pogodan i za bebe, pa se preporuča žvakanje mahuna kod rasta prvih zubića. Efikasno riješava probavne probleme i smanjuje kolesterol. Najbolji način konzumacije je u obliku slastica, a pita je vrlo jednostavna i preukusna. Prvo pjenasto miješamo rastopljeni maslac, šećer, vanilin šećer i u toku miješanja, naribamo koricu limuna. Lagano dodajemo prosijano brašno u koje smo umiješali prašak za pecivo, pa jaja. I na kraju dvije žlice kiselog vrhnja. Tijesto oblikujemo u kuglu, zamotamo u foliju i odložimo u hladnjak da odstoji dva-tri sata. Dok je smjesa u hladnjaku, bavimo se pripremom nadjeva. Mlijeko, u koje smo usipali šećer i vanilin, zakipimo, pa dodajemo pšeničnu krupicu i, miješajući, kuhamo dvije minute. Maknemo sa vatre i umiješamo mljeveni rogač i naribanu koricu limuna i naranče. Pustimo desetak minuta da se malo ohladi, pa umiješamo jaja i maslac. Kad je tijesto dovoljno odležalo, izvaljamo ga na pobrašnjenoj radnoj površini ili plastičnoj foliji. Koristimo kalup od 26 ili 28 cm promjera, pa ostatak tijesta narežemo na trake kojima ćemo ukrasiti pitu na polovici pečenja. Na tijesto položimo narezane smokve ili na tanko razmažemo džem. On je dosta sladak i ne treba ga puno da ne preuzme okus jer želimo da se osjeti okus rogača. Prelijemo prethodno pripremljenim i ohlađenim nadjevom i stavimo u pećnicu na 170 stupnjeva. Nakon dvadesetak minuta vadimo pitu i na nju isprepletemo trake od tijesta. Vratimo natrag u pećnicu na još dvadeset minuta i to će biti dovoljno da pita bude sočno pečena. Ostavimo da se ohladi i režemo na tanke trokute. Dosta je zasitna, pa bolje da su trokuti tanji. Jako volim rogač, a ovaj sam kupila u Komiži, pa smo se na Božić sjetili mora i ljeta.
Raspucance radim za Božić, na Badnjak, tj. večer ranije. Smjesa mora odležati u hladnjaku preko noći, tada su najfiniji. Treba napuniti puno kutijica za kekse. Kiflice i medenjaci su već u limenim kutijama, a za raspucance čuvam staklenu posudu sa crvenom mašnom. U veliku plastičnu posudu prosijem brašno sa praškom za pecivo, kakaom, cimetom i malo soli. Na pari otapljam čokoladu i maslac, ostavljam sedetak minuta da se ohladi, pa dodajem šećer. Sve dobro izmiješam. Zatim u tekući dio smjese dodajem jaje po jaje. Stavljam mikser na najmanju brzinu i lagano miješam smjesu. Može i bez mksera, žičanom mješalicom. Dodajem ekstrakt vanilije. Lagano usipavam suhe sastojke i sve dobro izmiješam. Od smjese oblikujem kuglu i ostavljam u hladnjeku preko noći da se dobro stisne. Smjesa mora biti čvrsta. Ako ne možete čekati, par sati je u redu da smjesa odstoji na hladnom. Badnjak je ujutro, žlicom vadim male količine smjese i dlanovima oblikujem kuglice veličine Raffaella. Kuglice uvaljam u šećer i prahu i polažem na pleh, podstavljen papirom za pečenje. Treba ostaviti veći razmak između kuglica jer će se u pečenju spustiti i raspucati. Ja ostavim 5 cm, pa pečem na tri puta. Pečnicu prethodno zagrijemo na 180 stupnjeva i kolačiće pečemo desetak minuta. Miris čokolade i cimeta ispuni moj dom i znam da je Božić. Moja staklenka je puna i divan je ukras na blagdanskom stolu ali ne zadugo jer svi vole posegnuti za raspucancem!
Kikiriki je omiljena grickalica, ali maslac od kikirikija kod nas nije toliko udomaćen kao što je to preko bare. To znamo iz američkih filmova: maslac od kikirikija za doručak. Kupila sm ga u Lidl-u i za ove kolačiće iskoristila pola staklenke. Tome sam dodala 1 cijelo jaje i umiješala 3 žlice meda. Smjesa je ljepljiva i gusta i takvu sam utisnula na pleh obložen papirom za pečenje, žlicu po žlicu. Ispalo je 9 komada i na svaki sam utisnula grubo narezanu čokoladu za kuhanje. Pekla sam ih 7 minuta u pećnici na 180 stupnjeva. Okus je dosta jak ali malo ublažen rastopljenom čokoladom. Tko voli kikiriki, voljeti će i ove brze keksiće.