Odreske prvo namočimo u mlijeko i tako ostavimo na par sati u hladnjaku. Posolimo, popaprimo, te uvaljamo u brašno, pa u smjesu od jaja, brašna i mlijeka i stavimo na vruće ulje. Smjesa za pohanje nalikuje na smjesu za palačinke ali je gušća. Pećemo ga dok se ne zarumeni sa jedne, pa sa druge strane i kad je gotovo, položimo na papirnati ručnik da se upije masnoća. Pohani morski pas poslužuje se sa ohlađenom krumpir salatom. Meso je mekano, sočno i pung okusa. Fini, lagani obrok, savršen za vruće ljetne dane.
Ošistimo lignje i odstranimo glavu, operemo i ocijedimo. Krila i krakove, koje smo odvojili, kratko popržimo u tavi na žlici maslinovog ulja. Narežemo ih na sitne komadiće. Dodajemo im prozisnuti češnjak, sitno nasjeckani peršin, krušne mrvice, malo maslinovog ulja, sok od prženja krakova, posolimo i popaprimo. Po želji dodajemo pršut i parmezan. Smjesa nam je sremna i možemo puniti lignje. Kako koju napunimo, kraj učvrstimo čačkalicom. Lignje posložimo u nauljeni kalup, nakapamo maslinovim uljem i pečemo 40-45 minuta na 180 stupnjeva, prekrivene alu folijom. Nakon 15-20 minuta provjerimo da li su se zapekle i podlijemo bijelim vinom. Pred sam kraj maknemo foliju da se lignje lijepo zarumene, a vino neka ispari. Poslužujemo na veći tanjur sa krumpirom i blitvom.
Kozice dobro operemo i očistimo. U lonac ulijemo maslinovo ulje i kada se zagrije, po njemu posipamo krušne mrvice. Miješamo drvenom kuhačom da se ne zagore. Na krušne mrvice ulijemo koncentrat rajčice razrijeđen s vodom. Dobro izmiješamo, posolimo, i ako je gusto, dolijemo još vode. Sada dodajemo kozice, protisnuti češnjak i peršin. Miješamo, podlijemo bijelim vinom i kuhamo 20–ak minuta, uz češće miješanje. Ako je još uvijek gusto, dodamo vode, ako je rijetko – krušne mrvice. Posebno kuhamo tjesteninu kakvu želimo. Uz buzaru sa tjesteninom možemo poslužiti salatu od rikule.
Carpaccio ili mariniranje inćuna ne zahtjeva posebnu pripremu. Bitno je da su inćuni svježi, a nož oštar. Inćunima odstranimo glave, očistimo utrobu i zatim filetiramo. Mirnom rukom prerežemo ribu duž ruba i lagano odvajamo meso od središnje kosti. Da je riba svježa, vidimo po finoj zdravoj boji i tvrdom mesu. Isperemo pod tekućom vodom i položimo na papirnati ručnik. Na dno većeg tanjura ulijemo sok od limuna, zatim na sok slažemo filete inćuna, posolimo ih i popaprimo i još zalijemo limunovim sokom. Slažemo u slojevima, ovisno koliko ribe spremamo i obilno zalijevamo limunovim sokom, da pokrije svu ribu. Limunova kiselima će odraditi svoje i već nakon pola sata meso inćuna će poprimiti bijelu boju. Proces mariniranja treba trajati minimalno 12 sati. Najbolje je tanjur ili zdjelu pokriti folijom i ostaviti u hladnjaku preko noći. Drugi dan inćune je potrebno ocijediti, položiti u staklenku, te staklenku do vrha ispuniti domaćim maslinovim uljem. Dodajemo grančicu ružmarina, lovorov list i papar u zrnu. Ako ih držimo u hladnjaku, inćuni nam mogu potrajati i do dva mjeseca, naravno, ako izdržimo da ih poslužujemo malo po malo. Kao podloga za serviranje može nam poslužiti list zelene salate, radič ili rikola. Pokapamo maslinovim uljem iz staklenke, dodamo masline, kapare, peršin i uživanje u finom predjelu je zagarantirano.